Koostis

Taimeõlid

Euroopa õlipuu Olea europaea võib kasvada 2000-aastaseks.
On väärika ajalooga – temast kirjutatakse Piiblis, teda tundsid ja austasid vanad egiptlased, heebrealased ja kreeklased. Praegu kasvatatakse õlipuud peamiselt Vahemere äärsetes maades.
Oliividest pressitud õli kasutatakse toiduks ning seebi, salvide jms tootmiseks.

Harilik mürt Myrtus communis on Vahemere äärest pärit igihaljas põõsas. Väikesed läikivad rohelised lehed lõhnavad meeldivalt. Taim sisaldab eeterlikku õli, millest saadakse mürdiõli. Mürdiõli on antiseptilise, põletikuvastase ja rahustava toimega.

Valge sinep Sinapis alba on 30–60 cm kõrgune püstise kareda varre, karedakarvaliste lehtede ja kollaste õitega rohttaim. Eestis haruldane. Kesk-Euroopas kasvatatakse õlikultuurina. Seemnetest saadud eeterlikku sinepiõli kasutatakse meditsiinis põletikuliste haiguste raviks.

Aedseller Apium graveolens on Euroopast pärit kaheaastane maitsetaim, mida kasvatatakse ja kasutatakse peaaegu võrdselt peterselliga. Selleriseemnetes leidub 2–3% eeterlikke õlisid.

Pärlsibul ehk suviporrulauk Allium ampeloprasum on 30–80 cm kõrgune lailineaalsete lamedate lehtede ja punakate või violetsete õitega rohttaim, mis kasvatab mullas sarapuupähkli suurusi valgeid või hõbedavärvi sibulaid. Kasvatatakse peamiselt Lääne-Euroopas delikatessköögiviljana.

Aedrõigas Raphanus sativus on paksenenud juurega kultuurtaim ristõieliste sugukonnast. Kasvatatakse kaht teisendit – must rõigas (var. niger) ja redis (var. radicula). Must rõigas sisaldab redisest rohkem eeterlikke õlisid.

Harilik lina Linum usitatissimum on vana kultuurtaim, Eestiski on seda varem kasvatatud. Väärtusliku ravimtaimena kasutatakse linaseemet. Külmpressitud linaõlil on oluline tähtsus veresoonkonna- ja südamehaiguste ennetamises. Rahvameditsiinis on purustatud linaseemnetest valmistatud putru asetatud paistes kohtadele ja paisetele.

Äiakas Agrostemma githago on 30–80 cm kõrgune pehmekarvaliste lehtede ja varre ning 2–4 cm läbimõõduga kaunite roosade õitega rohttaim. Seemned on mürgised. Äiakas oli varem meil taliviljapõldudel ja söötidel üsna tavaline umbrohi, kuid nüüd on ta muutunud haruldaseks.

Maapähkel Arachis hypogaea pärineb Peruust. On troopika- ja subtroopika-alade taim. Tähtis toidutaim, temast saab väärtuslikku õli, mida kasutatakse toiduainetetööstuses.

India seesam Sesamum indicum on rohtne 1–3 m pikkuseks kasvav üheaastane kultuurtaim, mille seemnetest saadakse väärtuslikku õli. Seesamiõli kasutatakse parimate konservide ja margariini valmistamisel, tarvitatakse oliiviõli asemel salatites  ja küpsetistes. Seesamiõli kasutatakse ka meditsiinis.

Egiptuse Salv Colocynth

Taimsed ekstraktid

Mürkarbuus Citrullus colocynthis on tuntud Piibli aegadest. Kasvab Vahemere-äärsete ja Edela-Aasia kuivadel aladel.  Kibedaid apelsinisuurusi kõva koorega vilju kasutatakse ravimtaimena. Beduiinid panevad kuumas vees hoitud mürkarbuusi lõigu valutavale kohale. Taime seemnetest saadakse põletusõli.

Aedmajoraan Majorana hortensis kasvab oma kodumaal Aafrikas püsikuna. Meie aedades on ta üheaastane ovaalsete, hõredalt viltjaskarvaste lehtedega 30–50 cm kõrgune rohttaim.
Aedmajoraani kasutatakse maitsetaimena nii värskelt kui ka kuivatatult paljudes liha- ja köögiviljatoitudes. Majoraan on asendamatu liha-, kala- ja konservitööstuses, teda kasutatakse ka karastusjookide ja likööride valmistamisel. On hea meetaim.


Ravimtaimena kasutatakse ürti, mis soodustab seedimist, on desinfitseeriv ja antiseptiline vahend. Tee alandab vererõhku, vähendab valusid, tugevdab närvisüsteemi ning on diureetilise toimega.
Majoraanist valmistatud eeterlikku õli kasutatakse aroomiteraapias lihaspingete alandamiseks ja valude vähendamiseks.

Nõmm-liivatee Thymus serpyllum on mitmeaastane pool-kääbuspõõsas, mille lamavate varte pikkus on kuni 10 cm. Väikesed lineaarsed või süstjad lehed on 2–3 cm laiused. Lillad õied on koondunud tähtjasse õisikusse. Õitseb juunist augustini.


Nõmm-liivatee kasvab liivastel aladel – nõmmedel, lagedatel liivastel niitudel, männimetsade all liivikutel, teeservadel ja raudteetammidel, kadastikes, laidudel. Kasvatatakse hea pinnakattetaimena ka kiviktaimlates.
Nõmm-liivatee on vana ravimtaim. Tal on rögalahtistav, desinfitseeriv, uriinieritust ergutav, spasmivastane ja rahustav toime. Antiseptikuna pannakse taimekeedist haavadele, paistetustele ja paisetele, sellega loputatakse ka suud. Nõmm-liivatee vannid aitavad närvihaiguste, radikuliidi, reumatismi, nahalööbe ja liigese-lihasehaiguste korral.

Kampripuu ehk kampri-kaneelipuu Cinnamomum camphora on igihaljas, kiirekasvuline kuni 50 m kõrgune dekoratiivne puu. Kasvab looduslikult  Lõuna-Hiinas, Lõuna-Jaapanis ja Taivanil, kuid kasvatatakse ka Ida-Aafrikas ja Sri Lankal. Eeterlikku õli toodetakse nii lehtedest kui ka puidust. Kamper stimuleerib vereringet ja hingamist ning ergutab kesknärvisüsteemi.

Piparmünt Mentha piperita kuulub müntide hulka. Meil kasvatatakse põhiliselt kaht piparmündi teisendit – valget ja musta. Valgel piparmündil on lehed ja vars rohelised, mustal aga vars tumevioletne ning lehed tumerohelised.
Piparmünti kasutatakse laialdaselt maitsetaimena kokakunstis, karastus- ja alkoholjookide tootmisel, kosmeetikatoodete ja hambapasta valmistamisel.


Ravimtaimena kasutatakse ürti kõhuvalu- ja lahtisuse ning sapipõie- ja maksapõletike korral. Piparmünditee on hea rahusti närvilisuse ja unetuse puhul. Mõjub valuvaigistavalt (ka välispidiselt), antiseptikuna parandab haavu.

Roos Rosa. Roosiõli tootmiseks kasvatatakse mitmeid liike ja sorte. Levinuimad on Damaskuse roos Rosa damascena ja muskusroos Rosa moschata.

Vürtsbasiilik Ocimum basilicum jõudis juba 16.sajandil idast Euroopasse ja on siin kasvuks hästi kohanenud. Basiilikul on väga palju vorme ja sorte – suure- ja väikeseleheline, tume- ja heleroheline, violetne, sidruni- ja kaneelimaitseline.


Basiilik kõige enam kasutatav maitsetaim nii liha- kui taimetoitudes. Teda kutsutakse põhjamaiseks loorberiks.
Ravimtaimena toimib basiilikuürt seedimist soodustava ja söögiisu tõstvana. Kasutatakse kõhukinnisuse ja oksendamise puhul, närvidest tingitud peavalu korral, neeru- ja põiehaiguste raviks. Basiilikul on antiseptiline, röga lahtistav, rahustav ja spasme lõõgastav toime.

Handal Colocynth 896x575 2020 05a1